Ključ uspešnosti čiste intermitentne kateterizacije je smanjena učestalost infekcija urinarnog trakta.
CENTAR ZNANJA

MOKRAĆNA BEŠIKA
Kateterizacija / Vrste katetera i kateterizacija
Važnost intermitentne kateterizacije u rešavanju kliničkih problema povezanih s mehaničkim ili funkcionalnim poremećajem pražnjenja mokraćne bešike je neupitna. Istovremeno, predstavlja tehniku koja smanjuje rizik od životno opasne deterioracije gornjeg urinarnog trakta i urosepse kod pacijenata s problemima kičmene moždine.
Tip pacijenata koji koriste intermitentnu kateterizaciju varira – od onih koji pate od povreda i bolesti kičmene moždine do muškaraca sa benignom hiperplazijom prostate. Čista intermitentna kateterizacija uvedena je sedamdesetih godina prošlog veka kao zamena za strogo aseptičku tehniku.
Takav pristup omogućio je drugačije sagledavanje problema povezanih s kontinencijom i dizurijom, a klinička praksa je pokazala da je to izuzetna tehnika za maksimalno smanjenje urinarnih komplikacija kod pacijenata.
Ključ uspešnosti čiste intermitentne kateterizacije jeste smanjena učestalost infekcija urinarnog trakta (IUT). Brojna kratkoročna istraživanja beleže dobre kliničke rezultate i zadovoljstvo pacijenata primenom ove metode. Kateterizacija olakšava ili poboljšava dilataciju kanalnog sistema bubrega, kao i status gornjeg urinarnog trakta.
Međutim, s obzirom na moguću potrebu za dugoročnom, pa čak i doživotnom kateterizacijom, posebno su važni rezultati dugoročnih istraživanja.
Takva istraživanja nisu značajna samo za dokazivanje efikasnosti redovne kateterizacije, već i za procenu svih faktora povezanih s komplikacijama koje mogu nastati dugotrajnom upotrebom.
Glavni problemi povezani s dugotrajnom upotrebom katetera uključuju kliničke simptome poput komplikacija, povreda i infekcija urinarnog sistema.
Zbog velike važnosti ovog postupka, podstičemo vas da proširujete svoja znanja o kateterizaciji, pratite najnovije trendove i, uz savete svog lekara, odaberete najbolje postupke i urinarne katetere za svoje potrebe. Cilj je da sprečite komplikacije i iskoristite sve prednosti dugoročne primene čiste intermitentne kateterizacije.
Što se danas smatra „zlatnim standardom“ kateterizacije?
Čista intermitentna kateterizacija predstavlja metodu „zlatnog standarda“ za pražnjenje bešike kod pacijenata s problemima neurogenih disfunkcija bešike.
Korišćenjem hidrofilnih katetera od PVC-a bez ftalata povećana je sigurnost i efikasnost, što rezultira poboljšanim statusom bubrega i gornjeg urinarnog trakta. Pored kliničkih koristi, poboljšava se i kvalitet života pacijenata, jer im kateterizacija omogućava veću nezavisnost i sigurnost.
Što je kateterizacija i kakve kateterizacije postoje?
Kateterizacija je postupak pražnjenja urina iz bešike koji se obavlja pomoću umetnute cevčice (katetera).
Postoje dva načina kateterizacije: trajna i povremena (intermitentna).
- Trajna kateterizacija je postupak u kojem kateter ostaje umetnut duži vremenski period (do nekoliko nedelja). Može se izvoditi kroz uretru ili kroz trbušni zid (suprapubična kateterizacija).
- Intermitentna kateterizacija je postupak u kojem se kateter ubacuje i uklanja svaki put kada je potrebno pražnjenje bešike.
Koje vrste katetera postoje?
Postoje različite podele urinarnih katetera, a ovde su neke od osnovnih:
- Prema načinu kateterizacije: trajni i povremeni
- Prema načinu korišćenja: standardni i hidrofilni
- Prema materijalu: PVC i lateks
Kateteri za trajnu kateterizaciju
1. Trajni - Foleyev kateter
Foleyev kateter je fleksibilna cevčica od silikona ili gume koja prolazi kroz uretru do mokraćne bešike. Cevčica ima dva odvojena kanala (lumena) koji prolaze celom dužinom katetera. Jedan lumen je otvoren na oba kraja i omogućava da urin ističe u kesu.
Drugi lumen ima ventil sa balonom na kraju, u koji se ubrizgava fiziološki rastvor kako bi se balon „naduvao“ i tako zadržao kateter u bešici.
2. Suprapubični kateter
Suprapubični kateter se postavlja u mokraćnu bešiku kroz trbušni zid, ali se zbog svoje invazivne metode koristi samo u retkim situacijama.
Kateteri za intermitentnu (povremenu), kateterizaciju:
1. Standardni kateteri
2. Hidrofilni kateteri
Hidrofilni kateteri su prekriveni sredstvom za podmazivanje koje se nakon 30 sekundi kontakta s vodom pretvara u glatki hidrofilni sloj. Ove katetere karakteriše sloj polimera kojim je obložena njihova površina.
Sloj polimera apsorbuje i zadržava vodu, što rezultira glatkom i klizavom površinom koja ostaje postojana u kontaktu sa ureterom i osigurava potpunu lubrikaciju. Hidrofilni kateteri su uvedeni kako bi smanjili komplikacije povezane s kateterima i poboljšali udobnost i prihvatanje od strane pacijenata.
Danas se kateteri proizvode od dve vrsta materijala
1. Lateks
Lateks se koristi za proizvodnju medicinske opreme još od 1888. godine. Pored dokazanih kvaliteta, otkrivena je i visoka učestalost alergija. Razmatranje ovog problema započinje krajem ’80-ih, pojavom nekoliko slučajeva anafilaksije (teške alergijske reakcije) tokom operativnih zahvata.
Upravo zbog ozbiljnih alergijskih reakcija, naročito kod dece, umesto lateksa sve se više koriste zamenski materijali poput PVC-a.
2. PVC
Polivinil hlorid ili PVC je sintetički materijal i vrlo važan član široke porodice polimera. Bez dodatka „omekšivača“ bio bi vrlo tvrd i lomljiv te praktično beskoristan za tehničke primene. Međutim, s dodatkom „omekšivača“ postaje fleksibilan i elastičan.
Jedan od takvih „omekšivača“ je DEHP (dietilheksilftalat), koji pripada klasi ftalata i najčešće se koristi kao aditiv PVC-u.
Što su ftalati i da li su štetni po zdravlje?
Ftalati su esteri ftalatne kiseline i alifatskih alkohola. To su isparljive tečnosti koje se dodaju plastici kako bi povećale njenu mekoću. Takođe su poznati kao plastifikatori ili omekšivači, što znači da se nalaze u gotovo svemu što nas okružuje.
Novija istraživanja sve češće potvrđuju štetan uticaj ftalata, kako na čoveka, tako i na čitavu životnu sredinu.
Ftalati deluju kao hormonski disruptori, remete ravnotežu hormona, što može dovesti do povećane feminizacije muške populacije. Osim toga, dokazano je da su kancerogeni i povezani s nastankom malignih oboljenja, poput raka dojke i raka testisa.
Ftalati takođe uzrokuju malformacije tkiva testisa i smanjuju plodnost kod muškaraca.