ODRŽAVANJE KOŽE I STOME ZDRAVOM

Blokada je stanje u kojem čestice hrane ne mogu izaći iz vaše stome.

CENTAR ZNANJA

STOMA

Blokada stome

Ponekad može doći do tzv. „blokade stome” u periodu nakon zahvata. Blokada znači da čestice hrane ne mogu da izađu iz vaše stome, a može biti izazvana hranom bogatom vlaknima, nedovoljno sažvakanim zalogajima ili ožiljačnim tkivom unutar creva. Međutim, nedovoljno svarena hrana je glavni uzrok blokade stome.

ŠTO UZROKUJE blokadu stome?

Kod kojih stoma postoji rizik od blokade?

Blokade su moguće i u slučaju ileostome i kolostome, međutim, manje su verovatne u slučaju kolostome. Blokade stome takođe mogu biti delimične ili potpune. U slučaju potpunih blokada, ništa ne izlazi iz stome, dok u slučaju delimičnih iz stome može izlaziti manja količina tečnog sadržaja.

Kako sprečiti blokadu stome?

Kako biste smanjili rizik od blokade, posebno je važno da u prvim nedeljama nakon zahvata izbegavate hranu bogatu vlaknima i da uopšteno jedete polako i dobro sažvaćete svaki zalogaj. Osim toga, pratite uputstva u vezi sa ishranom koja vam je dao vaš enterostomalni terapeut ili lekar. Više informacija možete naći u članku ishrana sa stomom.
 
Šta treba učiniti u slučaju blokade stome?

Ako dođe do blokade, najsigurnije je da se odmah obratite svom lekaru kako bi se utvrdio uzrok blokade i sprečile moguće zdravstvene komplikacije.

Osim toga, ako sumnjate da je vaša stoma blokirana zbog hrane:

  • Prestanite sa konzumiranjem čvrste hrane;
  • Konzumirajte tečnosti, kao što su sokovi, tople supe ili čajevi;
  • Nežno izmasirajte predeo stomaka oko stome;
  • Pokušajte da legnete sa kolenima privučenim prema grudima;
  • Okupajte se u toploj kupki 15-20 minuta;
  • Po potrebi stavite novu podložnu pločicu sa većim prečnikom.

Međutim, ako nakon više sati vaša stoma ne ispušta sadržaj, a imate simptome kao što su bolni grčevi, povraćanje, mučnina i otečen stomak, morate se odmah obratiti svom lekaru i prestati da jedete i pijete.