ODRŽAVANJE KOŽE I STOME ZDRAVOM

Neophodna je pravilna i redovna nega kako bi se izbeglo oštećenje kože i infekcije.

CENTAR ZNANJA

STOMA

HIGIJENA I NEGA PERISTOMALNE KOŽE I STOME

Nakon ostomije treba da uspostavite rutinsku negu za vašu stomu i peristomalnu kožu. Iako se susrećete sa nekim novim postupcima koji tek treba da postanu vaša svakodnevica, ipak vas ne očekuju značajnije i zahtevnije promene vaših higijenskih navika. Kako biste sebi olakšali usvajanje nove rutine, dobro je da se upoznate sa nekoliko ključnih elemenata higijene i nege peristomalne kože i stome.

Higijena stome i nega kože – zbog čega su važni?

Ako sadržaj kesice za stomu dođe u kontakt sa vašom kožom, može je oštetiti. Kako biste izbegli oštećenje kože i smanjili rizik od mogućih infekcija, treba da vodite brigu o stomi i da peristomalnu kožu (deo kože ispod vašeg sistema za stomu) održavate čistom i suvom.

Ukratko rečeno, higijena stome i nega peristomalne kože čuvaju vaše zdravlje i pozitivno utiču na kvalitet vašega života. Osim toga, zdrava peristomalna koža neophodna je iz praktičnog razloga – podložna pločica će dobro prianjati za zdravu kožu.

Kada isprazniti/zameniti kesicu za stomu?

Zatvorene kesice menjate novim kada su otprilike 1/3 do 1/2 pune. Kesice sa ispustom praznite kada su 1/3 do 1/2 pune i zatim nastavite da ih koristite, a obično ih menjate novom nakon 2-3 dana korišćenja.

Blagovremena promena i pražnjenje kesice su važni kako biste izbegli nezgode sa sistemom za stomu. Više o tome možete saznati u članku Vrste stoma i medicinskih pomagala.

Kada odvojiti vreme za negu stome i peristomalne kože?

Vaša briga za stomu i peristomalnu kožu u principu će biti vezana za promenu kesice ili sistema za stomu. Koliko često ćete ih menjati zavisi od više faktora, kao što su tip stome, sistem i količina sadržaja koji stoma proizvodi.

Konkretnu učestalost promene sistema za stomu najbolje ćete utvrditi savetovanjem sa svojim lekarom i enterostomalnim terapeutom, ali i uz pomoć sopstvenog iskustva.

Preporučljivo je da menjate kesicu za stomu ili sistem ujutru i pre obroka, kada vaša stoma ne proizvodi mnogo stolice ili urina. U slučaju ileostome posebno je važna promena pre obroka jer će svareni sadržaj veoma brzo dospeti do vaše stome.

Kako se brinuti o stomi i peristomalnoj koži?

  • Operite ruke – čiste ruke su temelj dobre lične higijene i stoga je važno da ih operete pre, ali i nakon brige za vašu stomu i peristomalnu kožu. Po potrebi možete koristiti i sredstva kao što je sprej za lakše uklanjanje lepka.
  • Polako uklanjajte podložnu pločicu – kada uklanjate pločicu, nemojte koristiti nagle pokrete, već to činite polako i nežno kako biste izbegli oštećenje kože.
  • Koristite toplu vodu – nakon što uklonite sistem, toplom vodom operite stomu i peristomalnu kožu pa peškirom nežno uklonite ostatke paste, ako je koristite. Ako i niste uklonili pločicu (dvodelni sistem), svakako možete koristiti vodu za čišćenje kože, jer neće uticati na lepak za pločicu.
  • Nežno tretirajte stomu – u stomi nema nervnih završetaka i nećete osetiti kada je dodirujete. Međutim, stoma je delikatna i zbog toga s njom treba nežno postupati.
  • Izbegavajte dodir fekalija i urina sa kožom – fekalije mogu nadražiti vašu kožu. Svareni sadržaj ileostome može naročito jako nadražiti i oštetiti kožu.
  • Dobro isperite kožu i stomu – važno je da ne ostanu tragovi sapuna ili nekog drugog sredstva koje ste koristili za pranje, jer to može uticati na prianjanje pločice.
  • Temeljito osušite kožu – možete koristiti običan čisti peškir, a važno je da koža bude sasvim suva pre nego što stavite novi sistem kako bi pločica što bolje prianjala za kožu.
  • Uklonite dlake – ako imate dlake u peristomalnom predelu, važno je da ih redovno depilirate radi boljeg prianjanja pločice.

Šta treba izbegavati prilikom nege stome?

Prilikom pranja kože izbegavajte agresivne sapune i sredstva koja sadrže alkohol jer mogu iritirati kožu. Takođe izbegavajte proizvode koji sadrže ulja, jer će otežati prianjanje pločice uz vašu kožu.

Kako bi trebalo da izgleda peristomalna koža?

Peristomalna koža treba da izgleda kao i ostatak vaše kože na abdomenu. Pregledajte je svakodnevno, a ako uočite neke promene kao što su crvenilo ili osip, posavetujte se sa lekarom.

Šta treba učiniti ako stoma krvari prilikom nege peristomalne kože?

S obzirom da sadrži mnoge krvne sudove, nije neobična pojava manjeg krvarenja stome prilikom njene nege. Međutim, ako je krvarenje obilno, ne staje ili pak dolazi iz unutrašnjosti stome, morate odmah da se obratite lekaru.

Kako se tuširati i kupati sa stomom?

Ako vam lekar ili sestra nisu drugačije savetovali, možete se kupati ili tuširati svakodnevno na uobičajen način sa sistemom za stomu ili bez njega. Voda neće naškoditi vašoj stomi ni vašem sistemu za stomu, a adhezivno sredstvo pločice je vodootporno. Kada se kupate ili tuširate bez sistema, takođe možete, ako želite, koristiti i zatvarač za stomu.

Ako imate ileostomu, možete se tuširati bez stoma kesice, ali preporučljivo je da je imate kada se kupate.

Svakako pazite da voda ne bude suviše topla ili vrela kako se ne biste povredili. Na kraju je važno da temeljito isperete sredstva koja ste koristili i peškirom dobro osušite kožu, stomu i sistem za stomu.

Više o dodatnom priboru za negu kože možete naći u rubrici Dodatna pomagala i pribor.