Upoznajte se s intermitentnom kateterizacijom

Danas je „zlatni standard“ intermitentna kateterizacija kojom se oponaša „prirodni“ ritam pražnjenja mokraćne bešike.

CENTAR ZNANJA

MOKRAĆNA BEŠIKA

Postupak samokateterizacije - uvod

Urinarna kateterizacija je pražnjenje mokraćne bešike pomoću katetera. Reč je o postupku koji iza sebe ima dugu istoriju i koji je prošao mnoge faze usavršavanja. Danas je „zlatni standard“ intermitentna kateterizacija kojom se oponaša „prirodan“ ritam pražnjenja mokraćne bešike.

Za intermitentnu samokateterizaciju pre svega je potrebna edukacija, odnosno vaše upoznavanje s ovom tehnikom, za šta su zaduženi zdravstveni stručnjaci. Takođe, morate imati dobru kontrolu nad rukama, dobar vid i biti voljni da obavljate samokateterizaciju.

Samokateterizacija i intermitentni kateteri

Uz poznavanje tehnike, za postupak je potreban intermitentni kateter kojih danas ima više vrsta, a često se dele na obložene i neobložene. Kod neobloženih katetera potreban je spoljašnji izvor lubrikacije za cevčicu, dok su obloženi prekriveni/presvučeni supstancom za lubrikaciju. Primer toga su kateteri s hidrofilnim slojem.

Hidrofilni sloj aktivira se u dodiru s vodom i ravnomerno lubrikuje cevčicu, stvarajući oko nje „meki omotač“ koji olakšava umetanje katetera i umanjuje potencijalnu iritaciju mokraćne cevi.

Hidrofilni kateteri u pravilu dolaze s vrećicom sterilne vode koja služi za aktivaciju hidrofilnog sloja, zbog čega ne zavisite od spoljašnjeg izvora vode za postupak samokateterizacije. Konkretna vrsta, dužina i prečnik katetera koji ćete koristiti utvrđujete sa svojim lekarom.

Za pravilan postupak kateterizacije potrebno je i neko sredstvo za pranje ruku poput sapuna. Uz to je potrebno osigurati i čist prostor koji vam omogućava privatnost tokom postupka samokateterizacije.

Ženskim osobama takođe može koristiti ogledalo kako bi lakše mogle da pronađu ulaz u mokraćnu cev (uretru).

Na kraju je potrebna i WC šolja ili urinska vrećica kako bi mokraća imala gde da otiče tokom postupka kateterizacije.

Zašto se razlikuju ženski i muški kateteri?

Zbog razlike u anatomiji između žena i muškaraca, razlikuju se ženski i muški kateteri. Ključna razlika je u dužini mokraćne cevi. Kod muškaraca je ona dugačka 18-20 cm, dok je kod žena znatno kraća, tek 3-4 cm.

Zbog toga su muški kateteri duži od ženskih, pa je i postupak kateterizacije u tom smislu nešto drugačiji. Takođe postoje i pedijatrijski kateteri koji su veličinom prilagođeni deci.

Kako se izvodi intermitentna samokateterizacija?

Detalji konkretnog postupka samokateterizacije zavise od vrste katetera koji se koristi. Međutim, opšte upute su uglavnom iste.

Za početak je neophodno da temeljno operete ruke i dobro ih osušite. Zatim opremu koja je potrebna za kateterizaciju stavite na čisto mesto nadohvat ruke. Važno je oprati deo oko otvora uretre, odnosno glans penisa. Kod žena je veoma važan smer pranja koji uvek mora ići od uretre prema anusu.

Tako se sprečava kontaminacija uretre mikroorganizmima koji se nalaze u ljudskom crevu.

Kateter se vadi iz pakovanja i zatim nežno uvodi u mokraćnu cev sve dok ne počne da ističe mokraća.

Pri uvođenju se koriste obe ruke.

Žene jednom rukom, uz pomoć kažiprsta i srednjaka, moraju da rašire stidne usne, dok drugom rukom zatim uvode cevčicu. Slično tome, muškarci jednom rukom pridržavaju penis, a drugu koriste za uvođenje cevčice.

Za muškarce je veoma važno da kateter tokom celog postupka drže samo za zaštitnu vodilicu – to štiti od kontaminacije cevčice, što smanjuje rizik od urinarnih infekcija.

Kako bi se postiglo potpunije pražnjenje, cevčica katetera se pri kraju može i polako zarotirati/zakrenuti. Kada je pražnjenje završeno, cevčica katetera nežno se do kraja izvlači iz uretre.

U slučaju trudnoće kod žena može doći do poteškoća u sprovođenju intermitentne kateterizacije. Rešenje se nalazi u isprobavanju različitih katetera i pozicija za postupak samokateterizacije.

Detaljnije upute za samokateterizaciju dostupne su na našem kanalu na YouTube-u.

Zašto je unos tekućine u organizam važan kod intermitentne samokateterizacije?

Premalo tečnosti može pogodovati nastanku urinarnih infekcija. Isto tako, prekomeran unos tečnosti u telo može uzrokovati distenziju bešike – njeno prekomerno rastezanje. Da bi se to sprečilo, važno je da u bešici ne bude više od 500 ml mokraće.

U pravilu se mokraćna bešika prazni kada je u njoj oko 400 ml mokraće, zbog čega se unos tečnosti usklađuje s ritmom intermitentne kateterizacije.

Na primer, ako ste uneli u telo 500 ml tečnosti od poslednje kateterizacije, tada je verovatno vreme za samokateterizaciju i pražnjenje bešike. Važno je napomenuti da ova količina tečnosti varira od osobe do osobe i da je manja u slučaju dece.

Primeren unos tečnosti u telo zavisi od više specifičnih faktora poput godina, pola i telesne mase. Zbog toga se treba konsultovati sa lekarom kako biste utvrdili optimalnu meru u vašem slučaju.