MOKRAĆNI SISTEM

Osobe sa retencijom često nisu svesne da im se mokraćna bešika ne može isprazniti do kraja, što predstavlja opasnost po zdravlje i život.

CENTAR ZNANJA

MOKRAĆNA BEŠIKA

PRETRAGE MOKRAĆNOG SISTEMA

Urinarna retencija nemogućnost je potpunog pražnjenja bešike i može biti akutna ili kronična. Budući da je reč o zdravstvenom stanju koje predstavlja rizik za zdravlje i život osobe, potrebno ga je prepoznati i tretirati.

Urinarna retencija

Ako imate kroničnu retenciju, to znači da možete mokriti, ali ne možete isprazniti mokraćnu bešiku do kraja. Često je slučaj da osobe s kroničnom retencijom nisu svjesne da nakon mokrenja u njihovoj bešici ima još urina.

Retencija urina često se otkrije tek kada se pojave druge poteškoće vezane uz urinarnu inkontinenciju, infekcije mokraćnog sistema, probleme s bubrezima, oštećenje bešike i slično.

S obzirom na to da urinarna retencija može izazvati zdravstvene komplikacije, važno je da se savetujete s lečnikom ako imate sledeće simptome:

  • Osećate da morate mokriti često, osam ili više puta dnevno;
  • Teško započinjete mlaz prilikom mokrenja;
  • Mlaz urina vam je slab i isprekidan;
  • Nakon mokrenja osjećate novu potrebu za mokrenjem;
  • Ustajete nekoliko puta tijekom noći radi mokrenja;
  • Imate naglu potrebu za mokrenjem;
  • Ne možete prepoznati kada vam je bešika puna;
  • Imate dugotrajan osećaj nelagode u području pelvisa (zdjelice).

U slučaju da lečnik sumnja na urinarnu retenciju, može vas uputiti na dijagnostički postupak.

Dijagnoza i pretrage

Anamneza

Vaš lečnik će možda već na temelju anamneze moći utvrditi imate li urinarnu retenciju. Osim uobičajenih elemenata anamneze, liječniku pri dijagnozi može pomoći i ako ste vodili ili vodite „dnevnik mokrenja“.

Fizikalni pregled

Prilikom fizikalnog pregleda utvrđuje se postoje li neurološka stanja koja bi mogla utjecati na vaše poteškoće s mokrenjem. Također mogu biti pronađene „mehaničke“ smetnje mokrenju poput benigne hiperplazije prostate.

Laboratorijski nalazi – npr. analiza urina i urinokultura.

Ultrazvučno mjerenje – neinvazivna metoda kojom se utvrđuje količina zaostalog urina u mokraćnoj bešici nakon mokrenja. Mnogi stručnjaci se slažu da ostatak urina <100–200 ml ukazuje na prihvatljivu razinu pražnjenja bešike.

Uroflow pretraga – još jedna neinvazivna metoda kojom se meri protok urina. „Obrazac“ protoka urina ne daje nužno dijagnostički uvid, ali slabiji protok može ukazati na poteškoće prilikom uriniranja. U tom smislu „uroflow“ je više „orentacijska“ pretraga.

Druge invazivne urodinamske obrade – sveobuhvatna urodinamska analiza općenito je potrebna za utvrđivanje urinarne funkcije.

Urodinamske pretrage najbolji su način utvrđivanja abnormalnosti mjehura i mokraćne cevi prilikom faze istjecanja/pohrane, a također i prilikom mokrenja u slučaju neurogene bešike.

Stoga su katkada potrebne tzv. invazivne pretrage.

Na primjer, u svrhu pregleda jedan se kateter stavlja u rektum a drugi se kroz mokraćnu cev uvodi u mjehur. Zatim se preko elektroda promatra aktivnost mišića zdjeličnog dna.

Za vrijeme pregleda, bešika se puni fiziološkom otopinom i beleži se vaš „osećaj“ punoće bešike i potrebe za mokrenjem. Kada više ne možete zadržavati urin, sledi mokrenje u posebnu posudu.

Pretraga omogućuje procjenu funkcioniranja bešike, je li bešika stabilna, postoji li curenje urina i je li normalno.

UPUTE ZA PRIPREMU PRIJE PRETRAGA

  • dođite na pregled s punom bešikom
  • ponesite sa sobom dnevnik mokrenja
  • ako ga koristite, ponesite sa sobom urinarni kateter koji vam odgovara.

Važno je također znati da se pretrage ne obavljaju u periodu mesečnice ili dok traje infekcija urinarnog trakta.

ZA OSOBE S OZLJEDOM KIČMENE MOŽDINE

Inicijalne urodinamske pretrage kod osoba s ozledom kičemne moždine trebale bi se izvoditi tek nakon faze spinalnog šoka. Preporučeni tretman za retenciju urina je intermitentna kateterizacija, a retko uporaba trajnog katetera.

Studije preporučuju: analizu urina svakih šest mjeseci, urinokulturu kada je osoba simptomatična, ultrazvučnu pretragu svakih šest mjeseci i urodinamsku obradu svakih 1-2 godine. Kod osoba s visokim tlakom detruzora obrada se savjetuje unutar 12 mjeseci.