KVALITETAN ŽIVOT S INTERMITENTNOM KATETERIZACIJOM

Prilagođavanjem prostora možete postići najveći nivo samostalnosti u svom domu.

CENTAR ZNANJA

MOKRAĆNA BEŠIKA

PRILAGOĐAVANJE PROSTORA NAKON POVREDE KIČMENE MOŽDINE

Nakon povrede kičmene moždine, verovatno ćete morati da prilagodite svoj životni prostor novonastalim uslovima. Prilagođavanje prostora je važno kako biste mogli da obavljate svoje dnevne aktivnosti i kako bi vam se osigurao najveći mogući nivo samostalnosti.

PRAKTIČNI SAVETI ZA ADAPTACIJU PROSTORA

Prvi korak – savetovanje

Najbolje je da planiranje prilagođavanja prostora započnete kroz savetovanje sa vašim terapeutom, a možete potražiti savete i preko udruženja u vašoj blizini.

Svojim iskustvom u prilagođavanju prostora može vam pomoći i tzv. „peer konsultant“ koji ima sličnu povredu kao i vi.

Ako su potrebni značajniji zahvati u prilagođavanju prostora, trebate se savetovati i sa građevinskim stručnjacima. U slučaju da ne posedujete prostor u kojem živite, takođe ćete morati razgovarati s vlasnikom nekretnine i tražiti njegovo odobrenje za eventualne promene.

Šta trebate uzeti u obzir kad planirate prilagođavanje prostora?

Nivo i vrsta povrede – različite povrede zahtevaju različit pristup prilagođavanju prostora. Primerice, osoba s paraparezom u manjoj će meri prilagođavati prostor od osobe s paraplegijom4.

Vaš životni prostor – potreba za prilagođavanjem razlikuje se od prostora do prostora. Potrebne promene će ovisiti o tome živite li u kući s unutarnjim stubištem ili u stanu bez stuba.
Individualne značajke – prostor se uvek prilagođava individualnim potrebama.

Zbog toga trebate uzeti u obzir vašu dob, zanimanje, interese i živite li sami ili s drugima.

Najčešće promene u prostoru

Najverovatnije promene koje vas očekuju su adaptacija prolaza između prostorija i prilagođavanje specifičnih prostorija poput kupatila.

Najvažnija je adaptacija prolaza između prostorija koje koristite svakodnevno. Ako ih koristite, trebate uzeti mere kolica i svih važnih vrata/prolaza u prostoru kako biste kroz prilagođavanje osigurali da se kroz njih možete nesmetano kretati.

Ako je to moguće, važno je da se vrata otvaraju prema van, od prostorije, a ne prema unutra, kako biste izbegli opasnost da ih blokirate u slučaju pada s kolica.

Kupatilo je posebno važno i možda finansijski najzahtevnija prostorija za prilagođavanje.

Adaptacije koje u kupatilu verovatno morate napraviti su: postavljanje rukohvata, ugradnja umivaonika s postoljem ili visećeg umivaonika kako biste imali lakši pristupa kolicima, ugradnja slavine s ručkom kojom ćete lakše manipulisati i ugradnja tzv. „roll in“ tuša koji nema barijeru prema kupatilu, nego je odvojen blagim nagibom.

Uz sve potrebne preinake, iznimno je važno da u kupatilu osigurate dovoljan manevarski prostor za vaša kolica.

U slučaju da imate stubište ili pragove koji vam predstavljaju prepreke, možda ćete morati postaviti rampe za prolazak kolica i razmisliti o ugradnji dizala. Neke od manjih adaptacija koje vam mogu koristiti su promena pozicije i visine prekidača, utičnica, kvaka, radnih površina i ormarića (posebice kuhinjskih) kako biste ih i dalje mogli nesmetano koristiti.

Ako imate vanjski prostor i koristite kolica, važno je da osigurate čvrstu podlogu po kojoj se možete kretati kolicima kroz dvorište. Podloga mora biti dovoljno čvrsta (primerice, beton) da kolica ne propadaju i dovoljno široka da kotači ne skliznu preko ruba. Za kretanje kroz vanjski prostor od pomoći vam isto tako mogu biti i spomenute rampe.

Dodatni praktični saveti za prilagođavanje prostora

  • Postavite svetiljke/lampe na daljinsko upravljanje;
  • Automatizirajte rolete;
  • Ugradite klizna vrata za lakše otvaranje/zatvaranje;
  • Postavite protuklizne podloge u vanjskom i unutarnjem prostoru;
  • Uklonite tepihe koji otežavaju prolazak kolica;
  • Uklonite delove pokućstva koji vam ometaju prolazak.

Prilagođavanje prostora – što je za vas važno?

Prilagođavanje prostora može se sažeti u tri glavna principa: pristupačnost, praktičnost i sigurnost. Sve ono što je neophodno u prostoru treba učiniti pristupačnim kako biste mogli živeti što samostalnije.

Također je važno da uzmete u obzir praktičnost prostora kako biste ga što bolje iskoristili, ali pritom imajte na umu svoju sigurnost.